ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6057550
*
nr 605 7550
Spegel
Gustaviansk, höjd: 130
Kondition: senare spegelglas
Utrop:
4.000 kr
Såld:
6.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 oktober 2009
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/10 21:28:19
1
6.800 kr
19/10 10:36:53
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
Kondition: senare spegelglas
nr 605 7550
Spegel
Gustaviansk, höjd: 130
Kondition: senare spegelglas
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 6.900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 oktober 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/10 21:28:19 | 1 | 6.800 kr |
19/10 10:36:53 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53